Soundstream STL1.1200D | 1200W Stealth Series Class-D Monoblock Amplifier
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Product image 6
Product image 7
Smallest Footprint For Big Power!
Stealth Series 1-Channel 1200W Amplifier
Soundstream STL1.1200D Features:
  • Midnight Blue Finish with Brushed Accents
  • 12dB Variable High, Low, & Subsonic Crossovers
  • 6dB & 12dB 50Hz Bass Boost
  • High Level or 200mV-6V Low-Level Input
  • Direct 4GA. Power & 8GA. Speaker Terminals
  • Dash Mount Remote Gain Control Included
Soundstream STL1.1200D Specifications:
  • Channels: 1 Ch. Class-D
  • RMS Power 2-Ohm: 700W
  • RMS Power 1-Ohm: 1200W
  • Input Sensitivity: .2-5V
  • THD (4-Ohm Power): 0.03%
  • Frequency Response: 10Hz-220Hz
  • S/N Ratio (4-Ohm power): 69dB
  • Damping Factor (100Hz): >200
  • Channels 1&2 HPF or Subsonic: 15-50Hz
  • Channels 1&2 LPF: 40-220Hz
  • Bass Boost: 0-12dB, 30-90Hz
  • Phase Control: 0-180
  • Recommended Fusing: 100
  • High-Level Input: Yes
  • Remote Gain Control: Yes
  • Dimensions: (H) 2.125" x (W) 6.5" x (L) 11.25"
  • Weight: 2.00kg
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • 6dB & 12dB 50Hz Bass Boost
  • Channels: 1 Ch. Class-D
  • RMS Power 2-Ohm: 700W
  • RMS Power 1-Ohm: 1200W
  • Input Sensitivity: .2-5V
  • THD (4-Ohm Power): 0.03%
  • Damping Factor (100Hz): >200
  • Channels 1&2 LPF: 40-220Hz
  • Bass Boost: 0-12dB, 30-90Hz
  • Phase Control: 0-180
  • Recommended Fusing: 100
  • High-Level Input: Yes
  • Remote Gain Control: Yes
  • Weight: 2.00kg
Soundstream STL1.1200D | 1200W Stealth Series Class-D Monoblock Amplifier | Frankies Auto Electrics & Car Audio