Pioneer PRS-D1200SPL 2400W Reference Quality Class D Mono Amplifier
Product image 1
The Heart of a Champion
The "Stage 4" PRS-D1200SPL amplifier features huge power delivered with low heat and distortion, thanks to its Class D technology. It provides Bass Boost, a subsonic filter, and a variable crossover, and it's 1-ohm mono stable. Plus, you can externally bridge 2 amps together, increasing power and still keeping things simple to operate.
Externally Bridgeable
Multi-Amplifier Synchronization System (MASS)
Huge 4 Gauge Power/Ground Terminals
Dynamic Amplifier Protection (DAP)
Subsonic Filter
The subsonic filter lets you remove power-robbing frequencies below the tuning of your subwoofer/enclosure. The subsonic is set at 20Hz with a steep 24dB/Octave rolloff for optimal effect.
Variable Crossover (40~240Hz)
For added flexibility, the variable crossover lets you set the levels at which higher-frequency signals will be filtered out, so that the remaining lower-frequency signals get sent to your sub(s). Where they belong. This optimizes your system’s efficiency and delivers the best possible sound quality. You can adjust it continuously between 40 to 240Hz, as well as selecting from either -18dB/Octave or -24dB/Octave rolloff, giving you the ultimate flexibility in setting up your system.
Variable Bass Boost
Bass boost gives you more control over how your music sounds. You can adjust the tuning frequency from 40 to 120Hz, as well as the level from 0 (flat) all the way to 12dB of boost.
Features:
  • 1200 Watts of Continuous Power
  • Signal-to-Noise Ratio: 70db
Specifications:
  • Number of Channels Mono
  • Maximum Power Output 2,400 W
  • Continuous Power Output (1Ω, ≤ 1% THD+N) 1,200 W x 1
  • Continuous Power Output (2Ω, ≤ 1% THD+N) 1,000 W x 1
  • Continuous Power Output (4Ω, ≤ 1% THD+N) 500 W x 1
  • Continuous Power Output Bridged (4Ω) ―
  • Frequency Response 10 Hz to 240 kHz
  • Total Harmonic Distortion (4Ω) < 0.3% (1 kHz)
  • Signal-to-Noise Ratio (IHF-A Weighted, at 1 kHz) > 80 dB
  • Dimensions (WxHxD) 15" x 11-1/8" x 2-5/8"
  • Amplifier Class Class D
  • Load Impedance Allowance (W) 1 to 8
  • MOSFET Output Selection Yes
  • PWM Regulated MOSFET Yes
  • Balanced Isolator Input Circuit Yes
  • RCA Inputs 2-Ch. (Gold-Plated) Hi-Volt Input Level Control
  • 401 mV to 6.5 V Terminal Type
  • Block-Type Crossover Type
  • LPF Crossover Frequency
  • 40 Hz to 240 Hz Crossover Slope
  • -24 dB/oct. Bass Boost Frequency
  • 40 Hz to 120 Hz
  • Bass Boost Level 0/6/9/12 dB
  • Bass Boost Remote Yes
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
The Heart of a Champion
Externally Bridgeable
Subsonic Filter
Variable Crossover (40~240Hz)
Variable Bass Boost
Features:
  • Signal-to-Noise Ratio: 70db
Specifications:
  • Number of Channels Mono
  • Maximum Power Output 2,400 W
  • Amplifier Class Class D
  • MOSFET Output Selection Yes
  • PWM Regulated MOSFET Yes
  • Block-Type Crossover Type
  • LPF Crossover Frequency
  • 40 Hz to 120 Hz
  • Bass Boost Level 0/6/9/12 dB
  • Bass Boost Remote Yes
Pioneer PRS-D1200SPL 2400W Reference Quality Class D Mono Amplifier | Frankies Auto Electrics & Car Audio