Fusion SG-DA12250 2250W Signature Series Monoblock Class D Marine Amplifier
Product image 1
The Fusion Signature Series Marine Amplifiers Are Purpose-Built for the Marine Environment
Introducing one of our most stunning and efficient marine amplifiers, the SG-DA12250. Its True-Marine design will resist corrosion, and the incredible 2250 Watt peak power is configurable for 1 Ohm impedance - delivering enough power to bring your Signature Series subwoofer components to life.
This product is rated True-Marine and carries a 3-year limited consumer warranty.
Features:
  • 2250 Watt peak power – Bring your music to life with 2250 Watts peak power
Specifications:
  • Amplifier Class: Class-D
  • Subwoofer Frequency Response: 10Hz - 320Hz
  • Peak Power: 2250 Watts
  • Rated Power (4 Ohms): 500 Watts RMS x 1 @ 14.4V - 4 Ohms 1% THD
  • Rated Power (2 Ohms): 850 Watts RMS x 1 @ 14.4V - 2 Ohms 1% THD
  • Rated Power (4 Ohms Bridged): 1100 Watts RMS x 1 @ 14.4V - 1 Ohm 1% THD
  • Gift Box Dimension: (W) 379mm (14-15/16”) (H) 110mm (4-5/16”) (D) 268mm (10-9/16”)
  • Height: 50mm <2”>
  • Length: 300mm <11-13/16”>
  • Depth: 210mm <8-1/4”>
Product Information
Shipping & Returns
Description
Features:
Specifications:
  • Amplifier Class: Class-D
  • Peak Power: 2250 Watts
  • Height: 50mm <2”>
  • Length: 300mm <11-13/16”>
  • Depth: 210mm <8-1/4”>
Fusion SG-DA12250 2250W Signature Series Monoblock Class D Marine Amplifier | Frankies Auto Electrics & Car Audio