Pioneer GM-ME500X1 1600W Class D Mono Marine Amplifier
Product image 1
Is the Power from Your Marine Audio System Not Quite Matching the Power of Your Boat?
The Pioneer GM-ME500X1 is your perfect power partner!
Conformal Coated PCB
Specifications:
General
  • RCA Inputs: Mono
  • Amplifier Class: Class-D
  • Speaker Level Input: Yes
  • Warranty: 1 Year
  • Fuse Rating: 40A x 2
  • Terminal Type: Block
  • Load Impedance Allowance (Ohms): 1 to 8
  • Protection Control System: Yes
  • Dimensions: 252mm (W) x 60mm (H) x 215mm (D)
Audio
  • Continuous Power (RMS) Output @ 1Ω: 800W RMS x 1
  • Continuous Power (RMS) Output @ 2Ω: 500W RMS x 1
  • Continuous Power (RMS) Output @ 4Ω: 300W RMS x 1
  • Frequency Response: 10 Hz to 240 Hz
  • Total Harmonic Distortion (THD): < 0.5% (100 Hz)
  • Signal-to-Noise (SN) Ratio: > 100 dB
  • Crossover Type: Variable LPF
  • Low-Pass Crossover Frequency: 40 Hz to 240 Hz
  • Low-Pass Slope (dB/octave): -12 dB/oct.
  • High-Pass Crossover Frequency: N/A
Marine
  • Rubber Covers Included: Side Panel Cover, RCA Terminal Cover, FUSE Cover
Product Information
Shipping & Returns
Description
Conformal Coated PCB
Specifications:
General
  • RCA Inputs: Mono
  • Amplifier Class: Class-D
  • Speaker Level Input: Yes
  • Warranty: 1 Year
  • Fuse Rating: 40A x 2
  • Terminal Type: Block
Audio
  • Crossover Type: Variable LPF
Marine
Pioneer GM-ME500X1 1600W Class D Mono Marine Amplifier | Frankies Auto Electrics & Car Audio