DD Audio DD-RL-SA500.1 1 x 500W Redline SA Series Monoblock Class-D Amplifier
Product image 5
Product image 6
Product image 7
Compact, Powerful & Efficient!
500W Subwoofer Monoblock Amplifier
Features:
  • Variable 12dB Crossovers
  • Class D Topology
  • Hi Level Inputs
  • Set Screw Power & Speaker Terminals
  • 6dB Bass Boost
  • Remote Control
Specifications:
  • Class: D-Class Amplifier
  • Operating Voltage: 9 - 16V
  • Test Voltage: 14.4V
  • Output Channels: 1CH
  • Continuous Wattage:
    • @ 4 Ohm: 250W
    • @ 2 Ohm: 390W
    • @ 1 Ohm: 500W
  • Dynamic Wattage: 1000W
  • Max Current Draw: 50A
  • RCA Input Sensitivity: 6V - 0.25V
  • High Level Sensitivity: 20V - 1.1V
  • S/N Ratio: 70dB
  • Damping Factor: 10 - 250
  • THD: 0.1%
  • Boost Level: 12dB @ 45Hz
  • Subsonic Filter: 10 - 50Hz
  • Low Pass Filter: 35 -250Hz
  • Remote Subwoofer Control: Yes
  • Power Wire Gauge - In: 4
  • Speaker Wire Gauge - Out: 12
  • Dimensions: 180mm x 96mm x 43mm
  • Weight: 2.20kg
Description
Compact, Powerful & Efficient!
Features:
  • Variable 12dB Crossovers
  • Class D Topology
  • Hi Level Inputs
  • 6dB Bass Boost
  • Remote Control
Specifications:
  • Class: D-Class Amplifier
  • Operating Voltage: 9 - 16V
  • Test Voltage: 14.4V
  • Output Channels: 1CH
  • Continuous Wattage:
    • @ 4 Ohm: 250W
    • @ 2 Ohm: 390W
    • @ 1 Ohm: 500W
  • Dynamic Wattage: 1000W
  • Max Current Draw: 50A
  • S/N Ratio: 70dB
  • Damping Factor: 10 - 250
  • THD: 0.1%
  • Boost Level: 12dB @ 45Hz
  • Subsonic Filter: 10 - 50Hz
  • Low Pass Filter: 35 -250Hz
  • Power Wire Gauge - In: 4
  • Speaker Wire Gauge - Out: 12
  • Weight: 2.20kg
DD Audio DD-RL-SA500.1 1 x 500W Redline SA Series Monoblock Class-D Amplifier | Frankies Auto Electrics & Car Audio