Villain Lighting VIL-1072CLB-240C 1072mm 240 Watt Dual Row Curved LED Light Bar
Product image 1
Offering Power & Performance without The Price Tag!
240 Watt Dual Row Curved LED Light Bar
Measuring up at a tad over a meter long (42") and producing over 16,000 lumens, the Villain lighting VIL-1072CLB-240C is a beast of a light bar! 240 watts of power pumping through 80 3 watt CREE LED chips it gives the sun itself a run for its money.
Specifications:
  • Model: VIL-1072CLB-240C
  • Operating Volt: 10-30 Volt DC
  • Watts: 124
  • Light Output: 16,800 Lumens
  • Colour Temp: 6,000K
  • Operating Temp: -40°C to 60°C
  • Beam Style: Spot & Flood Combo
  • LEDs: x80 3W CREE
  • Lense: PC
  • Bracket: Stainless Steel
  • IP Rating: IP67
  • LED Life Span: ~50,000 Hours
  • Dimensions: 1077x76x86mm
-65%
Specifications:
  • Model: VIL-1072CLB-240C
  • Watts: 124
  • Light Output: 16,800 Lumens
  • Colour Temp: 6,000K
  • LEDs: x80 3W CREE
  • Lense: PC
  • Bracket: Stainless Steel
  • IP Rating: IP67
  • LED Life Span: ~50,000 Hours
  • Dimensions: 1077x76x86mm