Villain Lighting VIL-438LB-216 Watt Cree LED 15120 Lumen Light Bar
Product image 1
Offering Power & Performance without The Price Tag!
216 Watt Cree LED 15120 Lumen
A real force to be reckoned with, the VIL-438LB-216 is the light of choice for those looking for the ultimate in hard-core illumination. The 438mm 4 row light bar features 72 High-Output 3 watt CREE LEDS chips, producing an mind blowing 15,120 lumen output making it on of Villain Lightings most powerful LED lights.
Specifications:
  • Operating Volt: 10-30 Volt DC
  • Watts: 216W
  • Light Output: 15120 Lumens
  • Colour Temp: 6,000K
  • Operating Temp: -40°C to 60°C
  • Beam Style: Spot & Flood Combo
  • LED's: x72 3W CREE
  • Lens: PC
  • LED Life Span: 50,000 Hours
  • Dimensions: 438 x 93 x 168mm
216 Watt Cree LED 15120 Lumen
Specifications:
  • Watts: 216W
  • Light Output: 15120 Lumens
  • Colour Temp: 6,000K
  • LED's: x72 3W CREE
  • Lens: PC
  • LED Life Span: 50,000 Hours
  • Dimensions: 438 x 93 x 168mm