Villain Lighting VIL-1000LB-240C 1000mm 240W High Output LED Light Bar
Product image 1
Offering Power & Performance without The Price Tag!
240 Watt High Output LED Light Bar
Specifications:
  • Model: VIL-1000LB-240C
  • Operating Volt: 10-30 Volt DC
  • Watts: 240
  • Light Output: 16,800 Lumens
  • Colour Temp: 6,000K
  • Operating Temp: -40°C - 60°C
  • Beam Style: Spot & Flood Combo
  • LEDs: x24 10W CREE
  • Lens: PC
  • Housing Construction: Diecast Aluminium
  • Housing Colour: Black
  • Bracket: Stainless Steel
  • LED Life Span: ~50,000 Hours
  • Dimensions: 1000x70x90mm
Product Information
Shipping & Returns
Description
Specifications:
  • Model: VIL-1000LB-240C
  • Watts: 240
  • Light Output: 16,800 Lumens
  • Colour Temp: 6,000K
  • Operating Temp: -40°C - 60°C
  • LEDs: x24 10W CREE
  • Lens: PC
  • Housing Colour: Black
  • Bracket: Stainless Steel
  • LED Life Span: ~50,000 Hours
  • Dimensions: 1000x70x90mm
Villain Lighting VIL-1000LB-240C 1000mm 240W High Output LED Light Bar | Frankies Auto Electrics & Car Audio