Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Product image 6
Product image 7
Product image 8
This light bar provides 820m of usable light and 60m of width.
Please note, some cutting, and removal of the factory grille is required.
Ultra Vision RIK-DR-DS1500L-165-KIT-CB Features:
  • Designed specifically for the Ram 1500 DS Laramie 2018 – 2021 models
  • No bull bar required
  • Includes 1 x Raptor 165w Light Bar with 820m of beam
  • Brackets are made of strong nylon materials
  • 3-Year warranty
  • Designed and made in Australia
Ultra Vision RIK-DR-DS1500L-165-KIT-CB Specifications:
  • Wattage: 165 Watts
  • Light Source: 24 High Power LEDs
  • Light Output – Raw: 18,609 Lumens
  • Light Output – Effective: 15,240 Lumens
  • Voltage: 9-36V
  • Current Draw: 13A @ 13.5V
  • Operating Temperature: -40 to 80 Deg C
  • Waterproof Rating: IP67
  • Connector Type: Plug 2 Pin Heavy Duty Deutsch
  • Housing: Aluminium
  • Lens Construction: Polycarbonate
  • Bracket: Stainless Steel powdered-coated black
  • Colour Temperature: 5700K
  • Lifespan: 50,000 Hours
  • Dimensions: 679 x 45 x 73mm
  • Net Weight: 2.3kg
  • Mounting: Suitable Side mount brackets
  • Beams Available: Spot
  • Warranty: 3 Years
What's In The Box:
  • 1x Raptor 165W 26.5-Inch LED Light Bar in 5700K
  • 1x Wiring harness to suit
  • 1x Purpose-built Ram 1500 DS Laramie light bar black bracket
  • 1x Can Bus High Beam Module
  • Mounting hardware (nuts, bolts and brackets)
  • Fitting and Wiring Instructions
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • No bull bar required
  • 3-Year warranty
  • Wattage: 165 Watts
  • Voltage: 9-36V
  • Current Draw: 13A @ 13.5V
  • Waterproof Rating: IP67
  • Housing: Aluminium
  • Colour Temperature: 5700K
  • Lifespan: 50,000 Hours
  • Dimensions: 679 x 45 x 73mm
  • Net Weight: 2.3kg
  • Beams Available: Spot
  • Warranty: 3 Years
What's In The Box: