Ultra Vision JEEPG-LBBKT-255-KIT Light Bar Kit to Suit Jeep Gladiator 2020-On
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Product image 6
Product image 7
Enhance the light output on the front of your Jeep Gladiator by installing the Nitro Maxx 255W light bar, using just a pair of brackets and 2x helicoils to mount it to the front bumper.
Ultra Vision JEEPG-LBBKT-255-KIT Features:
  • Designed specifically for the Jeep Gladiator 2020-on models
  • Quick and easy install
  • No Bull bar required
  • 5-Year warranty
  • Designed and made in Australia
Ultra Vision JEEPG-LBBKT-255-KIT Specifications:
  • Wattage: 250 Watts
  • Light Source: 50 x 5w LED's
  • Light Output – Raw: 30,800 Lumens
  • Light Output – Effective: 22,175 Lumens
  • Voltage: 9-36V
  • Current Draw: 18A
  • Operating Temp.: -40 to 80 Deg C
  • Waterproof Rating: IP68
  • Connector Type: Plug 2 Pin std Deutsch
  • Housing: 6063 T5 Aluminium
  • Outer Lens: Construction Polycarbonate
  • Brackets: Sliding Base / Side Mounts
  • Colour Temperature: 5700K
  • Lifespan: 50,000 Hours
  • Dimensions: 745 x 92 x 84mm
  • Net Weight: 4.3kg
  • Mounting: Suitable Base and Side Mount
  • Beam Types: Combo and Widr
  • Warranty: 5 Years
What's In The Box:
  • 1 x Nitro Maxx 255W 30-Inch LED Light Bar in 5700K
  • 1 x Wiring harness to suit
  • 1 x Purpose-built Jeep Gladiator light bar black brackets
  • 1 x Jeep Wrangler plug & play wiring adaptor
  • 1 x Mounting hardware (nuts, bolts and brackets)
  • Fitting and wiring instructions
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Quick and easy install
  • No Bull bar required
  • 5-Year warranty
  • Wattage: 250 Watts
  • Light Source: 50 x 5w LED's
  • Voltage: 9-36V
  • Current Draw: 18A
  • Waterproof Rating: IP68
  • Housing: 6063 T5 Aluminium
  • Colour Temperature: 5700K
  • Lifespan: 50,000 Hours
  • Dimensions: 745 x 92 x 84mm
  • Net Weight: 4.3kg
  • Beam Types: Combo and Widr
  • Warranty: 5 Years
What's In The Box: