Ultra Vision BGLB-IMUX-125-KIT Behind Grille Light Bar Kit To Suit Isuzu MU-X RG 2021-on
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Product image 6
The purpose-built MU-X light bar brackets mount to existing points on the body, all you will need is a 13mm & 12mm spanner to install.
Ultra Vision BGLB-IMUX-125-KIT Features:
  • Designed specifically for the Isuzu MU-X 2021-on models
  • No cutting or drilling required
  • No bull bar required
  • Includes 1x Raptor 125w LED Light Bar with 708m beam distance at 1 Lux
  • 3-year warranty
  • Brackets powder-coated black for sleek design and rust preservation
  • Designed and made in Australia
Ultra Vision BGLB-IMUX-125-KIT Specifications:
  • Wattage: 125 Watts
  • Light Source: 18 High Power LEDs
  • Light Output – Raw: 13,957 Lumens
  • Light Output – Effective: 11,430 Lumens
  • Voltage: 9-36V
  • Current Draw: 10A @ 13.5V
  • Operating Temp.: -40 to 80 Deg C
  • Waterproof Rating: IP67
  • Connector Type: Plugs 2 Pin Heavy Duty Deutsch
  • Housing: Aluminium
  • Lens: Construction Polycarbonate
  • Bracket Stainless: Steel powder coated black
  • Colour Temperature: 5700K
  • Lifespan: 50,000 Hours
  • Dimensions: 523 x 45 x 73mm
  • Net Weight: 1.7kg
  • Mounting Suitable: Side Mount Brackets
  • Warranty: 3 Years
  • Beam Type: Spot Beam
What's In The Box:
  • 1 x Raptor 125W 20.5-Inch LED Light Bar in 5700k
  • 1x Wiring Harness to suit
  • 1x Purpose-built MU-X behind-grille black powder-coated bracket kit
  • 1x OEM-style switch to fit into factory switch blank
  • 1x Mounting hardware kit (nuts, bolts, and brackets)
  • Fitting and wiring instructions
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • No bull bar required
  • 3-year warranty
  • Wattage: 125 Watts
  • Voltage: 9-36V
  • Current Draw: 10A @ 13.5V
  • Waterproof Rating: IP67
  • Housing: Aluminium
  • Colour Temperature: 5700K
  • Lifespan: 50,000 Hours
  • Dimensions: 523 x 45 x 73mm
  • Net Weight: 1.7kg
  • Warranty: 3 Years
  • Beam Type: Spot Beam
What's In The Box: