STEDI LEDST4K-22-40L 22" ST4K 40 Osram LED Double Row Light Bar
Product image 1
Jack Of All Trades
An Enviable Pedigree
Performance That Lets You Turn The Sun Back On
  • Our Pure-Drive™ circuit design allows 97% of input power to go directly to LEDs.
Mount It Your Way
  • Or use our 3mm thick 304 Stainless steel side brackets, which feature + or - 15mm height adjustment.
  • LED Manufacturer: OSRAM (OSLON) ®
  • LED Count: 40
  • Voltage: 12V & 24V
  • Lens Material: Optical Grade, Hard Coated Lexan
  • Lumens: 9,600 LUMENS
  • Peak Intensity (Candela): 441,600CD
  • Housing Material: A360.0 Cast Face Plate, Extruded Aluminum Heat Sink
  • Amperes: 8.9 a @ 13.6v
  • Spot Beam: 5.8°
  • Ingress Protection: IP68
  • Operating Temp: -40°C to 60°C
  • Weight: 2.880kg
What's in The Box:
  • 1 x ST4K-40 STEDI OSLON LED Light Bar
  • Cable Ties
  • Wiring Instructions
-65%
Jack Of All Trades
An Enviable Pedigree
Mount It Your Way
  • LED Count: 40
  • Voltage: 12V & 24V
  • Lumens: 9,600 LUMENS
  • Amperes: 8.9 a @ 13.6v
  • Spot Beam: 5.8°
  • Ingress Protection: IP68