STEDI LEDST4K-8-12L 8" ST4K 12 LED Double Row Light Bar
Product image 1
STEDI 8" ST4K 12 LED Double Row Light Bar: Proven to Be a Solid & Durable Upgrade for Your Vehicle!
The Pinnacle Of Performance
Jack Of All Trades
An Enviable Pedigree
Performance That Lets You Turn The Sun Back On
  • Our Pure-Drive™ circuit design allow 97% of input power to go directly to LEDs.
Built To Go All Night
  • IP68 | Dust & Particle tight + Water-proof up to 3 meters – Drown it, we insist!
  • Environmentally sealed Deutsch ® DT connector.
Mount It Your Way
  • Or use our 3mm thick 304 Stainless steel side brackets, which feature + or - 15mm height adjustment.
Easy-Fit Plug & Play High Beam Wiring Harness Included
Specifications:
  • LED Manufacturer: OSRAM (OSLON) ®
  • LED Count: 12
  • Voltage: 12V & 24V
  • Lens Material: Optical Grade, Hard Coated Lexan
  • Peak Intensity: (Candela) 132,480CD
  • Lumens: 2,880 Lumens
  • Housing Material: A360.0 Cast Face Plate, Extruded Aluminum Heat Sink
  • Amperes: 2.5A @ 13.6v | 1.1A @ 24v
  • Life Span: 50,000
  • Flood Beam: 50 °
  • Spot Beam: 5.8 °
  • Ingress Protection: IP68
  • Operating Temp: -40 °C to 60 °C
  • Weight: 1.020kg
What's Included:
  • 1 x 8inch 12 STEDI Oslon LED Light Bar
  • 2 x Brushed Stainless Steel Side Brackets
  • 1 x Adjustable Sliding Brackets
  • Easy-Fit High Beam Wiring Kit | HB3 & H4 Piggy-Back Included
  • Cable Ties
  • Wiring Instructions
Product Information
Shipping & Returns
Description
The Pinnacle Of Performance
Jack Of All Trades
An Enviable Pedigree
Built To Go All Night
Mount It Your Way
Specifications:
  • LED Count: 12
  • Voltage: 12V & 24V
  • Lumens: 2,880 Lumens
  • Life Span: 50,000
  • Flood Beam: 50 °
  • Spot Beam: 5.8 °
  • Ingress Protection: IP68
  • Weight: 1.020kg
What's Included:
  • Cable Ties
  • Wiring Instructions
STEDI LEDST4K-8-12L 8" ST4K 12 LED Double Row Light Bar | Frankies Auto Electrics & Car Audio