STEDI LEDST4K-50-96L 50" ST4K 96 LED Double Row Light Bar
Product image 1
Proven to Be a Solid & Durable Upgrade for Your Vehicle!
Pinnacle Of Performance
Jack Of All Trade
An Enviable Pedigree
Performance That Lets You Turn The Sun Back On
  • Our Pure-Drive™ circuit design allow 97% of input power to go directly to LEDs.
Built To Go All Night
  • IP68 | Dust & Particle tight + Water-proof up to 3 meters – Drown it, we insist!
  • Environmentally sealed Deutsch ® DTP connector.
Mount It Your Way
  • Or use our 3mm thick 304 Stainless steel side brackets, which feature + or - 15mm height adjustment.
  • LED Manufacturer: OSRAM (OSLON) ®
  • LED Count: 96
  • Voltage: 12V & 24V
  • Lens Material: Optical Grade, Hard Coated Lexan
  • Lumens: 23,040 LUMENS
  • Peak Intensity (Candela): 1,059,840cd
  • Housing Material: A360.0 Cast Face Plate, Extruded Aluminum Heat Sink
  • Amperes: 22.1A @ 13.6v
  • Ingress Protection: IP68
  • Operating Temp: -40°C to 60°C
  • Weight: 6.425kg
What's in The Box:
  • 1 x ST4K-96 STEDI OSLON LED Light Bar
  • Wiring Instructions
-65%
Pinnacle Of Performance
Jack Of All Trade
An Enviable Pedigree
Built To Go All Night
Mount It Your Way
  • LED Count: 96
  • Voltage: 12V & 24V
  • Lumens: 23,040 LUMENS
  • Amperes: 22.1A @ 13.6v
  • Ingress Protection: IP68