STEDI LEDST4K-28-52L 28" ST4K 52 LED Double Row Light Bar
Product image 1
Jack Of All Trades
An Enviable Pedigree
Performance That Lets You Turn The Sun Back On
  • Our Pure-Drive™ circuit design allow 97% of input power to go directly to LEDs
Mount It Your Way
  • Or use our 3mm thick 304 Stainless steel side brackets, which feature + or - 15mm height adjustment.
  • LED Manufacturer: OSRAM (Oslon) ®
  • LED Count: 52
  • Voltage: 12V & 24V
  • Lens Material: Optical Grade, Hard Coated Lexan
  • Lumens: 12,480 Lumens
  • Peak Intensity (Candela): 574,080CD
  • Housing Material: A360.0 Cast Face Plate, Extruded Aluminum Heat Sink
  • Amperes: 11.5A @ 13.6v
  • Spot Beam: 5.8°
  • Ingress Protection: IP68
  • Operating Temp: -40°C to 60°C
  • Weight: 3.660kg
What's Included:
  • 1 x ST4K-52 STEDI Oslon LED Light Bar
  • Cable Ties
  • Wiring Instructions
Jack Of All Trades
An Enviable Pedigree
Mount It Your Way
  • LED Count: 52
  • Voltage: 12V & 24V
  • Lumens: 12,480 Lumens
  • Amperes: 11.5A @ 13.6v
  • Spot Beam: 5.8°
  • Ingress Protection: IP68
  • Weight: 3.660kg
What's Included:
  • Cable Ties
  • Wiring Instructions
STEDI LEDST4K-28-52L 28" ST4K 52 LED Double Row Light Bar | Frankies Auto Electrics & Car Audio