STEDI LEDST4K-14-24L 14" ST4K 24 LED Double Row Light Bar
Product image 1
Jack Of All Trades
An Enviable Pedigree
Performance That Lets You Turn The Sun Back On
  • Our Pure-Drive™ circuit design allows 97% of input power to go directly to LEDs
Mount-It Your Way
  • Or use our 3mm thick 304 Stainless steel side brackets, which feature + or - 15mm height adjustment.
  • LED Manufacturer: OSRAM (OSLON) ®
  • LED Count: 24
  • Voltage: 12V & 24V
  • Lens Material: Optical Grade, Hard Coated Lexan
  • Lumens: 5,760 Lumens
  • Peak Intensity (Candela:) 264960CD
  • Housing Material: A360.0 Cast Face Plate, Extruded Aluminum Heat Sink
  • Amperes: 4.9A @ 13.6v
  • Spot Beam: 5.8 °
  • Ingress Protection: IP69K
  • Operating Temp: -40 °C to 60 °C
  • Weight: 1.875kg
What's Included:
  • 1x ST4K-24 STEDI OSLON LED Light Bar
  • Cable Ties
  • Wiring Instructions
Jack Of All Trades
An Enviable Pedigree
Mount-It Your Way
  • LED Count: 24
  • Voltage: 12V & 24V
  • Lumens: 5,760 Lumens
  • Amperes: 4.9A @ 13.6v
  • Spot Beam: 5.8 °
  • Ingress Protection: IP69K