STEDI LEDST4K-12-20L 12" ST4K 20 LED Double Row Light Bar
Product image 1
Proven to Be a Solid & Durable Upgrade for Your Vehicle!
Pinnacle Of Performance
Jack Of All Trades
Enviable Pedigree
Performance That Lets You Turn The Sun Back On
  • Our Pure-Drive™ circuit design allow 97% of input power to go directly to LEDs.
Built To Go All Night
  • IP68 | Dust & Particle tight + Water-proof up to 3 meters – Drown it, we insist!
  • Environmentally sealed Deutsch ® DT connector.
Mount It Your Way
  • Or use our 3mm thick 304 Stainless steel side brackets, which feature + or - 15mm height adjustment.
Easy-Fit Plug & Play High Beam Wiring Harness Included
Specifications:
  • LED Manufacturer: OSRAM (Oslon) ®
  • Led Count: 20
  • Voltage: 12V & 24V
  • Lens Material: Optical Grade, Hard Coated Lexan
  • Lumens: 4,800 Lumens
  • Peak Intensity (Candela): 220,800CD
  • Housing Material: A360.0 Cast Face Plate, Extruded Aluminum Heat Sink
  • Amperes: 4.2Aa @ 13.6v
  • Life Span: 50,000
  • Flood Beam: 50°
  • Spot Beam: 5.8°
  • Ingress Protection: IP68
  • Operating Temp: -40°C to 60°C
  • Weight: 1.610kg
What's Included:
  • 1 x 12" 20 LED STEDI Oslon LED Light Bar
  • 2 x Brushed Stainless Steel Side Brackets
  • 2 x Adjustable Sliding Brackets
  • Easy-Fit High Beam Wiring Kit | HB3 & H4 Piggy-Back Included
Product Information
Shipping & Returns
Description
Pinnacle Of Performance
Jack Of All Trades
Enviable Pedigree
Built To Go All Night
Mount It Your Way
Specifications:
  • Led Count: 20
  • Voltage: 12V & 24V
  • Lumens: 4,800 Lumens
  • Amperes: 4.2Aa @ 13.6v
  • Life Span: 50,000
  • Flood Beam: 50°
  • Spot Beam: 5.8°
  • Ingress Protection: IP68
  • Weight: 1.610kg
What's Included: