STEDI LEDST-X-50-20L ST-X 50" Super Drive 20 LED Light Bar
Product image 1
Proven to Be a Solid & Durable Upgrade for Your Vehicle!
Electrifying Performance
At the core of the ST-X 50 Inch you will find world-class A grade 15W reverse facing emitters pushing out 10, 000 Lumens at a stunning 5000K colour temperature. The 30-degree horizontal beam pattern facilitates maximum illumination at the mid to long-range, all the way out to 1 lux @ 941m, with very little light within the first 80m.
A Cut Above
Near Invisible Frame
The Beam Pattern
  • Significantly Minimises Adverse Reflection from Road Signs
  • Controlled Vertical Spread Minimises Reflections Off of High-Mounted Road Signs
Key Features:
  • 20x 15W LED's
  • LED Parking / Position Light Function (Amber or White Built-In)
  • Breather Allows Pressure Equalisation when Rapid Heat up And Cool Down Cycles Occur
  • Anodized Polyester Powder Coat
  • Weatherproof Deutsch® DTP Connector
  • Includes Adjustable Side Brackets & Sliding Bottom Brackets
  • Protected Against Reverse Polarity
  • Shockproof, IP68 Waterproof, UV Shielded
  • Protected Against RFI / EMC Interference
  • Voltage & Current Surge Protection
  • Pulse Width Modulation Thermal Management
Specifications:
  • Voltage: 9-36V
  • Amperes: 22.64A @ 12V (Full Power), 2.75A @ 12V (Limit Power)
  • Power: 271.68W (Full Power), 33W (Limit Power)
  • Lumens: 10000LM (Full Power), 2168LM (Limit Power)
  • Colour Temperature: 5000K
  • Photometric Data: 1 Lux @ 941m (Full Power). 1 Lux @ 433m (Limit Power)
  • Lens Material: Optical Grade, Hard Coated Lexan
  • Housing Material: 6063 Extrusion
  • Ingress Protection: IP68
  • Candelas: 886807 @ Full Power, 187814 @ Limit Power
  • Connector: 60cm Cable with DTP 4"
  • Operating Temp: -40 °C ~ +150 °C
  • Certificates: R112, Ref. 50 & R10
  • Life Span: 50,000 Hours (LM80)
  • Product Weight: 4.2kg
  • Shipping Weight: 5.7kg
What's Included:
  • 1 x 50" ST-X-20L LED Light Bar
  • 2 x Steel Side Brackets
  • Easy-Fit High Beam Wiring Kit | HB3 & H4 Piggy-Back Included
  • Wiring Instructions
  • Comprehensive 304 Stainless Steel Fasteners
-65%
Description
Electrifying Performance
A Cut Above
Near Invisible Frame
The Beam Pattern
Key Features:
  • 20x 15W LED's
Specifications:
  • Voltage: 9-36V
  • Colour Temperature: 5000K
  • Ingress Protection: IP68
  • Product Weight: 4.2kg
  • Shipping Weight: 5.7kg
What's Included:
  • 2 x Steel Side Brackets
  • Wiring Instructions
STEDI LEDST-X-50-20L ST-X 50" Super Drive 20 LED Light Bar | Frankies Auto Electrics & Car Audio