STEDI LEDCONV-SJ-36MM SJ-3014 Festoon 36mm LED Light Bulbs - Pair
Product image 1
The Way to Go to Take the Dullness out Of the Cabin!
Out With The Old, In With the New
Our Festoon 36mm replacement LED globes are the solution for converting the inside lighting to your car to a pure white, brighter light. Commonly found in dome and trunk/boot lights, the Festoon LEDs are an easy installation that will replace the dull, yellow factory globes.
Advanced Interior Lighting
Unlocked Versatility
The Festoon Globes are not as widely covered throughout vehicles as the popular T10 globes but you will likely come across a few fitted in your vehicle. 28mm is the smallest size we carry but also the more common of the specific type.
The Nitty Gritty
Features:
  • Not Polarity Sensitive - Our SJ-3014 28MM's won't fail if you plug them in the wrong way
  • Compatible 12v Circuits.
  • 12SMD LED for Uniform Light Distribution
  • Sold in Packs of 2
  • LED: 3014
  • Luminous Flux: 109 Lumens
  • Power: 0.148A @ 13.6v
  • Compatible Voltage: DC 12V Only
  • Certification: CE, ROHS
  • Rendering Index: 74 CRI
What's in The Box:
  • 2 x STEDI SJ-3014 36mm LED Lights
  • User Instruction Manual
Description
Advanced Interior Lighting
Unlocked Versatility
The Nitty Gritty
Features:
  • Compatible 12v Circuits.
  • Sold in Packs of 2
  • LED: 3014
  • Luminous Flux: 109 Lumens
  • Power: 0.148A @ 13.6v
  • Certification: CE, ROHS
  • Rendering Index: 74 CRI
What's in The Box: