STEDI LEDCONV-SJ-28MM 28mm Festoon LED Light Bulb - Pair
Product image 1
Easy Installation that Will Replace the Dull, Yellow Factory Globes
Out With The Old, In With the New
Our Festoon 28mm replacement LED globes are the solution for converting the inside lighting to your car to a pure white, brighter light. Commonly found in dome and trunk/boot lights, the Festoon LEDs are an easy installation that will replace the dull, yellow factory globes.
Advanced Interior Lighting
Unlocked Versatility
The Festoon Globes are not as widely covered throughout vehicles as the popular T10 globes but you will likely come across a few fitted in your vehicle. 28mm is the smallest size we carry but also the more common of the specific type.
The Nitty Gritty
Features:
  • Not Polarity Sensitive: Our SJ-3014 28mm's won't fail if you plug them in the wrong way.
  • Compatible: 12v Circuits
  • Uniform: 9SMD LED For Uniform Light Distribution
Common Uses For Festoon Globes:
  • Interior Dome Lights
  • License Plate Lights
  • Boot Light
Specifications:
  • Housing Material: Aluminium
  • LED: 3014
  • Power: 0.1A @ 13.6V
  • Compatible Voltage: DC 12V Only
  • Lifespan: 30,000 Hours
  • Connector Type: SJ-3014
  • Ingress Protection: IP65
  • Operating Temp: -40°c to + 80°c
  • Certification: CE, ROHS
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Advanced Interior Lighting
Unlocked Versatility
The Nitty Gritty
Features:
  • Compatible: 12v Circuits
  • Interior Dome Lights
  • License Plate Lights
  • Boot Light
Specifications:
  • Housing Material: Aluminium
  • LED: 3014
  • Power: 0.1A @ 13.6V