STEDI LEDCONV-SJ-42MM Festoon 42mm LED Light Bulbs - Pair
Product image 1
Easy Installation that Will Replace the Dull, Yellow Factory Globes!
Out With The Old, In With the New
Our Festoon 42mm replacement LED globes are the solution for converting the inside lighting to your car to a pure white, brighter light. Commonly found in dome and trunk/boot lights, the Festoon LEDs are an easy installation that will replace the dull, yellow factory globes.
Advanced Interior Lighting
Unlocked Versatility
The Festoon Globes are not as widely covered throughout vehicles as the popular T10 globes but you will likely come across a few fitted in your vehicle. 42mm is the smallest size we carry but also the more common of the specific type.
The Nitty Gritty
Features:
  • CANBUS friendly - Error free operation
  • Not Polarity Sensitive - our SJ-3014's wont fail if you plug them in the wrong way.
  • Compatible 12v circuits.
  • 18SMD LED for uniform light distribution
  • Sold in Packs of 2
  • LED: 3014
  • Power: 0.1A @ 13.6V
  • Compatible Voltage: DC 12V Only
  • Lifespan: 30,000 Hours
  • CANBUS: Built-In
  • Certification: CE, ROHS
What's in The Box:
  • 2 x STEDI SJ-3014 42mm LED Lights
-65%
Description
Advanced Interior Lighting
Unlocked Versatility
The Nitty Gritty
Features:
  • Compatible 12v circuits.
  • Sold in Packs of 2
  • LED: 3014
  • Power: 0.1A @ 13.6V
  • Lifespan: 30,000 Hours
  • CANBUS: Built-In
  • Certification: CE, ROHS
What's in The Box:
STEDI LEDCONV-SJ-42MM Festoon 42mm LED Light Bulbs - Pair | Frankies Auto Electrics & Car Audio