STEDI LEDCONV-SJ-31MM 31mm Festoon LED Light Bulbs - Pair
Product image 1
Easy Installation that Will Replace the Dull, Yellow Factory Globes
Out With The Old, In With The New
Our Festoon 31mm replacement LED globes are the solution for converting the inside lighting to your car to a pure white, brighter light. Commonly found in dome and trunk/boot lights, the Festoon LEDs are an easy installation that will replace the dull, yellow factory globes.
Advanced Interior Lighting
Unlocked Versatility
The Festoon Globes are not as widely covered throughout vehicles as the popular T10 globes but you will likely come across a few fitted in your vehicle. 31mm is the smallest size we carry but also the more common of the specific type.
The Nitty Gritty
Features:
  • Not Polarity Sensitive: Our SJ-3014 31MM's won't fail if you plug them in the wrong way.
  • Compatible: 12V Circuits
  • Uniform: 9SMD LED for Uniform light Distribution
  • Boot Light
  • Courtesy Lights
  • Vanity Lights
  • LED: 3014
  • Luminous Flux: 103 Lumens
  • POWER: 0.141A @ 13.6V
  • Compatible Voltage: DC 12V Only
  • Certification: CE, ROHS
  • Rendering Index: 73 CRI
  • Package: Packs of 2
-65%
Description
Advanced Interior Lighting
Unlocked Versatility
The Nitty Gritty
Features:
  • Compatible: 12V Circuits
  • Boot Light
  • Courtesy Lights
  • Vanity Lights
  • LED: 3014
  • Luminous Flux: 103 Lumens
  • POWER: 0.141A @ 13.6V