STEDI LED3520-7-18W 18W Micro V2 7.8" Super Slim CREE LED Flood Light
Product image 1
The Easy Choice When Looking For that Bit of Extra Light!
Micro V2 7.8" 18W LED Flood Light
Our lowest profile LED Light bar with a total height of only 26mm is perfect for those looking for a combo beam but running tight on space or looking to keep the factory look to their vehicle. Our ST3520 Micro is the easy choice when looking for that bit of extra light.
Performance
Application
These little puppies have one of the widest fields of usable application as they are quite nimble and light weight meaning they can pretty much be mounted anywhere you need without needing to be heavily supported by the structure of the car weighing in at only 0.300kgs for the 7.8 inch bar.
Features:
  • IP67 Ingress Protection
  • 6 x 3 Watt CREE LED
  • Micro Profile at Only 26mm
  • Flood Beam - Perfect Rear Light, Awning Light or Bumper or Bull Bar Voids
  • Waterproof Deutsch Connectors Male & Female with Wire Tails
Specifications:
  • Operating Voltage: DC 10 - 28V
  • Power Consumption: 12W
  • AMP Draw: 1A @ 12V / 0.5A @ 24V
  • Colour Temperature: 5700K
  • LED: 12 x OSRAM GW PSLR 32. PM DRUISS
  • Effective Lumen: 1400LM
  • Beam Angle: Height: 30° / Width: 120°
  • Environment Temp: -40° - 60°C
  • IP Rating: IP67
  • Lens: Polycarbonate With Surface Hardening
  • Frame/Housing: Extruded Aluminium
  • DT Connector: Included
  • Mounting Bracket: 304# Stainless Steel
  • Lifetime: 30,000 Hours
  • Size: 197.80 x 25.90 x 40.60mm
  • Weight: 0.30kg
  • Cable Length: 400mm
  • Certification: CISPR25
What's in The Box:
  • 1 x 7.8" Micro V2 LED Flood Light (White)
  • 2 x 46mm Side Brackets
  • 2 x M8 Bolts
  • 2 x M6 Bolts
  • 2 x Nuts
  • 4 x Flat Washer
  • 4 x Spring Washer
  • Male & Female Deutsch Connectors
*Note: Current packaging showcases incorrect product title.
Product Information
Shipping & Returns
Description
Performance
Application
Features:
  • IP67 Ingress Protection
  • 6 x 3 Watt CREE LED
  • Micro Profile at Only 26mm
Specifications:
  • Power Consumption: 12W
  • Colour Temperature: 5700K
  • Effective Lumen: 1400LM
  • IP Rating: IP67
  • DT Connector: Included
  • Lifetime: 30,000 Hours
  • Weight: 0.30kg
  • Cable Length: 400mm
  • Certification: CISPR25
What's in The Box:
  • 2 x 46mm Side Brackets