STEDI LED3303-PRO-32L ST3303 PRO 23.3" 32 LED Light Bar
Product image 1
Proven to Be a Solid & Durable Upgrade for Your Vehicle!
The Ultimate Light Bar
A New Realm Of Performance
9% doesn’t sound like much, but the kicker is that the emitter die size drops down from 5 x 5mm to 3.5 x 3.5mm. Higher lumen density with tighter source improves the optic and emitter size relationship – We’ve effectively increased the optic diameter by 40% without physically increasing it. The result is huge light volume and tremendous beam throw.
Now, Are You Sitting Down?
Features:
  • CREE® XLamp XP-L HI Undomed LED's Using CREE’s Breakthrough SC5 Technology™
  • RFI & EMI Suppression Circuit. Guaranteed to Not Interfere with Radio or GPS Equipment
  • IP68 - Submersible to 3m
  • High Current Deutsch DTP-2 25A Connectors
  • 32mm Diameter Parabolic Reflectors
  • Spread & Spot Beam Pattern
  • 4mm Thick 304 Stainless Steel Side Brackets Included
  • Cast Alloy Adjustable Sliding Bracket Included
  • Nitto Denko™ Breather with PTFE Microporous Membrane
Specifications:
  • LED Manufacturer: CREE XPL Hi
  • LED Count: 32
  • Voltage: 9V - 32V
  • Current Draw (Amperes): 16.4a @13.6v
  • Lens Material: Optical Grade, Hard Coated Lexan
  • RAW LUMENS 31,040Lm
  • Effective Lumens: 17,920Lm
  • Peak Intensity (Candela): 474,721CD
  • Housing Material: A360.0 Cast Face Plate, Extruded Aluminum Heat Sink
  • Life Span: 50,000 Hours
  • Flood Beam: 50°
  • Spot Beam: 9°
  • Ingress Protection: IP68
  • Operating: TEMP -40ËšC ~ +150ËšC
  • Weight: 2.850kg
What's Included:
  • ST3303 PRO 32 LED Light Bar
  • Easy Fit High Beam Wiring Harness with H4 & HB3 Adapters to High Beam
  • 2 x Lower Mountings Brackets with Stainless Steel Fasteners
  • 2 x 4mm Thick Stainless Steel Brackets
  • 2 x Orange End Caps
  • 2 x Grey End Caps
Product Information
Shipping & Returns
Description
The Ultimate Light Bar
A New Realm Of Performance
Now, Are You Sitting Down?
Features:
  • IP68 - Submersible to 3m
  • Spread & Spot Beam Pattern
Specifications:
  • LED Count: 32
  • Voltage: 9V - 32V
  • RAW LUMENS 31,040Lm
  • Effective Lumens: 17,920Lm
  • Life Span: 50,000 Hours
  • Flood Beam: 50°
  • Spot Beam: 9°
  • Ingress Protection: IP68
  • Weight: 2.850kg
What's Included:
  • ST3303 PRO 32 LED Light Bar