STEDI LED3303-PRO-32L-FLOOD ST3303 PRO 23.3" Full Flood High Output LED Driving Light Bar
Product image 1
Proven to Be a Solid & Durable Upgrade for Your Vehicle!
ST3303 PRO 23.3" Full Flood LED Bar
We conceptualized a light bar that would be diabolic, something excessive, over the top, a real savage. Then, we went ahead and made it. No other light bar on the market encapsulates 32 x 10W CREE XM-L2 LEDs inside of 21.5” housing – A world first then?
Features:
  • CREE® XLAMP XP-L HI Undomed LED's Using CREE’s Breakthrough SC5 Technology™
  • RFI & EMI Suppression Circuit. Guaranteed to Not Interfere with Radio or GPS Equipment
  • IP68 - Submersible to 3m
  • High Current Deutsch DTP-2 25A Connectors
  • 32mm Diameter Parabolic Reflectors
  • Spread & Spot Beam Pattern
  • 4mm Thick 304 Stainless Steel Side Brackets Included
  • Cast Alloy Adjustable Sliding Bracket Included
  • Nitto Denko™ Breather with PTFE Microporous Membrane
Specifications:
  • LED Manufacturer: CREE XPL Hi
  • LED Count: 32
  • Voltage: 9V - 32V
  • Current Draw (Amperes): 16.7a @13.6v
  • Lens Material: Optical Grade, Hard Coated Lexan
  • Raw Lumens: 35,040Lm
  • Effective Lumens: 17,920Lm
  • Peak Intensity: (Candela): 474,721CD
  • Housing Material: A360.0 Cast Face Plate, Extruded Aluminum Heat Sink
  • Life Span: 50,000 Hours
  • Flood Beam: 50°
  • Spot Beam: 9°
  • Ingress Protection; IP68
  • Operating Temp: -40C ~ +150C
  • Weight: 2.850kg
What's in The Box:
  • ST3303 21.5" LED Light Bar
  • Easy Fit High Beam Wiring Harness with H4 & HB3 Adapters to High Beam
  • 3 X Lower Mountings Brackets with Fasteners
  • Nuts & Bolts (6 x M8 40mm Bolts, 6 x M8 Nuts, 6 x M6 Bolts)
Features:
  • IP68 - Submersible to 3m
  • Spread & Spot Beam Pattern
Specifications:
  • LED Count: 32
  • Voltage: 9V - 32V
  • Raw Lumens: 35,040Lm
  • Effective Lumens: 17,920Lm
  • Life Span: 50,000 Hours
  • Flood Beam: 50°
  • Spot Beam: 9°
  • Ingress Protection; IP68
  • Operating Temp: -40C ~ +150C
  • Weight: 2.850kg
What's in The Box:
  • ST3303 21.5" LED Light Bar
STEDI LED3303-PRO-32L-FLOOD ST3303 PRO 23.3" Full Flood High Output LED Driving Light Bar | Frankies Auto Electrics & Car Audio