Mictronix Power Systems MPS-DC-20-52 12/24V to 48V DC-DC 20A Battery Charger Suits Pylontech/Dyness
Product image 1
DC-DC 20A Battery Charger Suits Pylontech/Dyness
Features:
  • Automatic input voltage sensing 12V/24V
  • Automatic start and stop based on input voltage sensing
  • Dedicated Lithium charging profile for both MPS and Pylontech batteries
  • 100% full-rated power
  • 100% full stable output Current
  • High efficiency up to 95%
Specifications:
  • Input voltage 12V-16.3V / 24V-32V
  • Output voltage 56.0V or 52.4V
  • Input current 90A @ 12.6V, 44A @22.5V or 86A @ 12.6V, 42A @ 25.2V
  • Output current 20A
  • Idle current <5mA
  • Typical efficiency 95%
  • Line regulation +0.2%
  • Load Regulation +0.2%
  • Voltage accuracy ±1.5%
  • Temperature derating >50°C
  • Ambient operating temperature -20 - 60°C
  • Automatic start voltage 13.4V / 26.6V
  • Automatic stop voltage 12.4V / 24.8V
  • Recommended fuse size (input) 60A@12V, 30A@24V
  • Recommended fuse size (output) 20A
Description
Features:
  • 100% full-rated power
  • High efficiency up to 95%
Specifications:
  • Output current 20A
  • Idle current <5mA
  • Typical efficiency 95%
  • Line regulation +0.2%
  • Load Regulation +0.2%
  • Voltage accuracy ±1.5%
  • Temperature derating >50°C