Mictronix Power Systems MPS-12-200 Lithium Battery Module (12V,200Ah)
Product image 1
The MPS 12V 200AH Slim Line Battery Is A High-Performance Product Designed For The Australian Market
Features:
  • Huge 200 Amp Continuous Discharge Rate
  • High Discharge Power Capable Of Running Air Fryers, Coffee Machines And Induction Cooktops.
  • High Charge Rate
  • 3mm Thick Aluminium Case With Integrated Mounting Flange(No Battery Box Required)
  • Huge Weight Savings Over Agm Batteries At Only 19.5kg
  • Ultra Slim At 386 × 360 × 120mm
  • Integrated Battery Management System
  • Built In Electronic Fuse With Simple Reset By Charging Or Disconnecting Load
  • High Charge And Discharge Efficiency
  • Asiec62619 Compliant
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Features:
  • High Charge Rate
  • Asiec62619 Compliant
You may also like
NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
CTEK MXS 5.0: 12V 5A Battery Charger
NEW
Thumbnail 1
CTEK XS 0.8 12V 0.8A Battery Charger
-65%NEW
Thumbnail 1
CTEK MXT4.0 24V 8-Step Battery Charger