Mictronix Power Systems MPS-12-300 Lithium Battery Module (12V,300Ah)
Product image 1
The MPS 12v 300ah Slim Line Battery Is A High-Performance Product Designed For The Australian Market
Features:
  • Huge 300 Amp Continuous Discharge Rate
  • High Discharge Power Capable Of Running Air Fryers, Coffee Machines And Induction Cooktops
  • High Charge Rate
  • 3mm Thick Aluminium Case With Integrated Mounting Flange(No Battery Box Required)
  • Huge Weight Savings Over Agm Batteries At Only 31kg
  • Ultra Slim At 520 × 460 × 125mm
  • Integrated Battery Management System
  • Built In Electronic Fuse With Simple Reset By Charging Or Disconnecting Load
  • High Charge And Discharge Efficiency
  • Asiec62619 Compliant
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Features:
  • High Charge Rate