Fusion SG-DA61500 Signature Series 6 Channel Marine Amplifier
Product image 1
One of our most efficient, stunning and powerful marine amplifiers, the SG-DA61500 also features a True-Marine design that will resist corrosion. Its incredible 1500 Watt peak power will power up to 6 pairs of speakers at 2 Ohms (2 x 4 Ohm speakers per channel in parallel) or up to 4 pairs of speakers at 2 Ohms (2 x 4 Ohm speakers per channel in parallel) and 1 subwoofer. RCA line-level inputs allow for easy connection to new or existing systems.
This product is rated True-Marine and carries a 3-year limited consumer warranty.
Features
Speaker Configuration - Whether you require 2 Ohms per channel or 4 Ohms bridged, your Signature Series amplifier has your installation options covered to achieve the optimum output levels.
Connect up to 2 speakers per channel (2 x 4 Ohm speakers in parallel) with your SG-DA61500.
Specifications
  • Frequency Response: 10 Hz to 40 kHz (-3dB @ 4 Ohm rated power)
  • Peak Power Output: 1500 W
  • Rated Power Output (4 Ohm): 100 W rms x 8 @ 14.4 V input < 1% THD+N (EIA/CEA-490A)
  • Rated Power Output (2 Ohm): 140 W rms x 8 @ 14.4 V input < 1% THD+N (EIA/CEA-490A)
  • Rated Power Output (4 Ohm Bridged): 280 W rms x 4 @ 14.4 V input < 1% THD+N (EIA/CEA-490A)
  • Input Sensitivity: 0.3 V to 8 V rms, user adjustable
  • Input Impedance: 7k Ohm nominal
  • High-Pass/Low-Pass Full Range Filter: Yes, user selectable
  • Filter Cross-Over Frequency: 32 Hz to 320 Hz, user adjustable
  • Filter Cross-Over Slope: 12 db/octave
  • Bass-Boost: 0 to 9 dB, user adjustable (zone 3 only)
  • Operating Voltage: 10.8 V to 16 V dc
  • Remote Switch-On: Yes - 6 V threshold
  • Current Consumption (Standby): < 1 mA @ 14.4 V input
  • Current Consumption (Idle): < 2.5 A @ 14.4 V input
  • Current Consumption (Max): 75 A @ 14.4 V input
  • Fuse Rating: 3 x 40 A ATC Blade-Type (SAE J1171 Compliant)
  • Operating Temperature Range: 0 to 50°C (32 to 122°F)
  • Ingress Protection Rating: Dry area installation only
  • Dimensions: 420 mm (L) x 210 mm (W) x 57 mm (H) or 16-9/16" (L) x 8-1/4" (W) x 2-1/4" (H)
  • Weight: 5.15 kg or 11.35 lb with cover
  • Warranty: 3 years
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Features
Specifications
  • Peak Power Output: 1500 W