Fusion XS-F77CWB XS Series 7.7" 240 Watt Classic Marine Speakers
Product image 1
Continuing to Set the Benchmark for Marine Audio Entertainment
Accessory (Optional)
Note: For control of additional zones, additional LED control modules must be purchased.
Features:
Specifications:
  • Speaker Size: 7.7"
  • Peak Power: 240 Watts
  • RMS Power Rating: 60 Watts
  • Efficiency (1W/1M): 92dB
  • Frequency Response: 70 Hz - 18 kHz
  • Nominal Impedance: 4 ohms
  • Recommended Amplifier Power (RMS): 25 - 200 W/Ch
  • Tweeter Type: Aluminum Dome
  • Cone / Surround Material: Polypropylene with cloth surround
  • Mounting Diameter Clearance: 162mm (6-3/8")
  • Mounting Depth Clearance: 77mm (3")
  • Optimum Enclosure Volume (Sealed enclosure, fully filled with absorption material): 10 L
  • Operating Temperature Range: 0 to 50°C (32 to 122°F)
  • Storage Temperature Range: -20 to 70°C (-4 to 158°F)
  • Water and Dust Resistance (IPX rating): IP65
  • Warranty: 3 years
Description
Accessory (Optional)
Features:
Specifications:
  • Speaker Size: 7.7"
  • Peak Power: 240 Watts
  • RMS Power Rating: 60 Watts
  • Efficiency (1W/1M): 92dB
  • Nominal Impedance: 4 ohms
  • Tweeter Type: Aluminum Dome