Fusion XS-FL65SPGW XS Series 6.5" 200 Watt Sports Marine Speakers
Product image 1
Fusion XS Series 6.5" 200 Watt Sports Marine Speakers: Continuing to Set the Benchmark for Marine Audio Entertainment
Accessory (Optional)
Note: For control of additional zones, additional LED control modules must be purchased.
Fusion XS-FL65SPGW Features:
Fusion XS-FL65SPGW Specifications:
  • Speaker Size: 6.5"
  • Peak Power: 200 Watts
  • RMS Power Rating: 50 Watts
  • Efficiency (1W/1M): 91dB
  • Frequency Response: 80 Hz - 18 kHz
  • Nominal Impedance: 4 ohms
  • Recommended Amplifier Power (RMS): 20 - 150 W/Ch
  • Tweeter Type: Aluminum Dome
  • Cone / Surround Material: Polypropylene with rubber surround
  • Mounting Diameter Clearance: 135mm (5-5/16”)
  • Mounting Depth Clearance: 67mm (2-5/8”)
  • Optimum Enclosure Volume (Sealed enclosure, fully filled with absorption material): 8 L
  • LED Color Options: RGB
  • LED Supply Voltage: 10.8 to 16V dc
  • LED Load Current at 14.4V dc: 150mA
  • Operating Temperature Range: 0 to 50°C (32 to 122°F)
  • Storage Temperature Range: -20 to 70°C (-4 to 158°F)
  • Water and Dust Resistance (IPX rating): IP65
  • Warranty: 3 years
Product Information
Shipping & Returns
Description
Accessory (Optional)
Fusion XS-FL65SPGW Features:
  • Speaker Size: 6.5"
  • Peak Power: 200 Watts
  • RMS Power Rating: 50 Watts
  • Efficiency (1W/1M): 91dB
  • Nominal Impedance: 4 ohms
  • Tweeter Type: Aluminum Dome
  • LED Color Options: RGB