Fusion SG-DA51600 1600W 5 Channel Class D Marine Amplifier
Product image 1
Features:
Specifications:
  • Amplifier Class: Class-D
  • Subwoofer Frequency Response: 10Hz - 50kHz
  • Peak Power: 1600 Watts
  • Rated Power (4 Ohms): 80 Watts RMS x 4 + 250 Watts RMS x 1 @ 14.4V - 4 Ohms 1% THD
  • Rated Power (2 Ohms): 130 Watts RMS x 4 + 330 Watts RMS x 1 @ 14.4V - 2 Ohms 1% THD
  • Rated Power (4 Ohms Bridged): 250 Watts RMS x 2 @ 14.4V - 4 Ohms Bridged 1% THD + 250 Watts RMS x 1 @ 14.4V - 4 Ohms 1% THD
  • Gift Box Dimension: (W) 379mm (14-15/16”) (H) 110mm (4-5/16”) (D) 268mm (10-9/16”)
  • Height: 50mm <2”>
  • Length: 300mm <11-13/16”>
  • Depth: 210mm <8-1/4”>
Product Information
Shipping & Returns
Description
Features:
Specifications:
  • Amplifier Class: Class-D
  • Peak Power: 1600 Watts
  • Height: 50mm <2”>
  • Length: 300mm <11-13/16”>
  • Depth: 210mm <8-1/4”>