Victron Energy CYR020230450 24/48V-230A Cyrix-Li-Load Battery Charger
Product image 1
The Cyrix-Li-load will disengage when its control input becomes free floating. If the battery voltage recovers after disconnection (which will happen when no other loads are connected to the battery), the output of the BMS will become high and the Cyrix will reengage after 30 seconds. After 3 attempts to reengage, the Cyrix will remain disengaged until battery voltage has increased to more than 13 V (resp. 26 V or 52 V) during at least 30 seconds (which is a sign that the battery is being recharged).
Victron Energy CYR020230450 Specifications:
  • Continuous current and breaking capacity at 12V: 230 A
  • Breaking capacity at 48V: 80 A
  • LED Status Indication: Yes
  • Control Cable: Included (length 1 meter)
  • Current consumption when open: <4 mA
  • Protection category: IP54
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • LED Status Indication: Yes