Victron Energy CYR010230430 12/24V-230A Cyrix-Li-Charge Battery Charger
Product image 1
The Cyrix-Li-Charge will disengage immediately whenever its control input becomes free floating, signalling cell over voltage or cell over temperature. In general a cell over voltage alarm will reset shortly after charging has been stopped. The Cyrix will then reconnect the charger after a delay 3 seconds. After 2 attempts to reengage with 3 seconds delay, the delay increases to 10 minutes. Whenever battery voltage is less than 13,5 V (resp. 27 V or 54 V), the Cyrix will disengage with a delay of 1 hour. Note 1: In case of zero discharge current, or a small discharge current, the Cyrix will not disengage shortly after the charger has been switched off and/or disconnected, because battery voltage will remain higher than 13,5 V. Note 2: If, after the Cyrix has disengaged, the output of the battery charger immediately increases to 13,7 V or more, the Cyrix will reengage, with 3 seconds delay.
Victron Energy CYR010230430 Specifications:
  • Continuous current and breaking capacity at 12V: 230 A
  • Breaking capacity at 48V: 80 A
  • LED Status Indication: Yes
  • Control Cable: Included (length 1 meter)
  • Connect Voltage: 13,7 V / 27,4 V / 54,8 V
  • Current consumption when open: <4 mA
  • Protection category: IP54
-65%
Description
  • LED Status Indication: Yes