Ultimate9 ULTLEDWL010 LED Work Lamp Pedestal Mount
Product image 1
Cubed Versatility - A Work Light that Throws a Widespread!
LED Work Lamp: Pedestal Mount
Whether from a canopy, trailer, roof rack or rear bar, easily illuminate & unveil your campsites, worksites, or trails when tackling the dark. With x4 Osram® 10W LED chips, a spot pattern reflector, and a Lexan® Polycarbonate diffused lens - the Pedestal Work Light will throw a large area of light, reaching 1 Lux at 75m.
Features:
  • Water & Dust Protection: Tested to the highest IP ratings, IP68 and IP69K.
    IP68 for term-long submersion and total dust ingress;
    IP69K for stream jet cleaning.
  • Ventilation: Military grade breather valve equalises internal pressure to prevent seal failure;
    Moisture and dust ingress as the aluminium housing heats and cools;
    Eliminating condensation & fogging.
  • Housing: Die-cast 6063 aluminium housing with 304 Stainless Steel fastener;
    Overlaid with a UV & corrosion resistant Dupont® coating.
    They negate the need for additional protective covers.
  • Optics: Diffused Flood Beam Pattern.
  • Technology: 4x Grade A Osram 10W LED Chips & Sealed DT connectors
Specifications:
  • Input Power: 9-36V
  • Beam Pattern: Diffused Flood
  • Power: 40W
  • Current Draw: 2.3A @ 13.2V
  • Effective Lumen: 2,957LM
  • Beam @ 1 Lux: 75M
  • LED Chips: Osram 10W
  • Colour Temp: 6000-6500K
  • Housing Material: Die Cast 6063 Aluminium
  • Housing Coating: DuPont®
  • Lens Material: GE Lexan® Polycarbonate
  • IP Rating: IP68 / IP69K
  • Ventilation: Military Grade
  • Lens Dimensions: 2" x 2" (50 x 50mm)
  • Connector Type: DT Sealed
  • Operating Temp: -40ºC - 145ºC
  • Certification: CE, RoHS, RCM
  • Body Dimensions: (L) 82mm x (H) 76mm x (W) 83mm
  • Weight: 0.9kg; Loom: 0.25kg
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
LED Work Lamp: Pedestal Mount
Features:
    IP69K for stream jet cleaning.
Specifications:
  • Input Power: 9-36V
  • Beam Pattern: Diffused Flood
  • Power: 40W
  • Current Draw: 2.3A @ 13.2V
  • Effective Lumen: 2,957LM
  • Beam @ 1 Lux: 75M
  • LED Chips: Osram 10W
  • Colour Temp: 6000-6500K
  • Housing Coating: DuPont®
  • IP Rating: IP68 / IP69K
  • Ventilation: Military Grade
  • Connector Type: DT Sealed
  • Certification: CE, RoHS, RCM