STEDI LEDMINI-OSRM-10WFLUSH 10W Mini LED Flush Mount OSRAM Light
Product image 1
Endless List of Application & Can Be Used from Work/Camping Lights to Bumper Mounted Reverse Lights
Factory Finish
Our popular 10W Mini LED Work Lights have received a new addition to the family now available in a flush mount for a clean install when using as a reverse light to provide a powerful light with an OEM finish.
Low Power, High Brightness
Application
Key Features:
  • Flood Optics for A Wide 40 Degree Spread Pattern
  • 12 Volt & 24v Compatible
  • Waterproof Male & Female Deutsch Connectors Included
  • Stainless Steel Fittings
  • IP67 - Protected Against Immersion up To 1m in Depth for No Longer than 30 Minutes at A Time
  • OSRAM GmbH Emitters
Specifications:
  • LED Power: 10 Watts
  • Operating Voltage: 12v & 24v Compatible
  • LED Chips: 5W x 2 Osram LED’s
  • Colour Temperature: 5700K
  • Raw Lumens: 1,000Lm
  • Current Draw: 0.5a @ 13.8v
  • Beam: Flood Beam
  • Waterproof: IP67
  • Dustproof & Anti-Vibration: Yes
  • Lens: Optical PC
  • Mounting Bracket: Stainless Steel
  • Housing Material: Cast Aluminum Housing
  • Life Span: 50000+ Hours
  • Dimensions: (W) 77mm x (H) 48mm (D)55mm
  • Certificates: CE, RoHs & ECE
  • Weight: 0.3kg
What's Included:
  • 1 x 10W Mini LED Flush Mount
  • 2 x M6 Bolts
  • 2 x Nylock Nut
  • 2 x Flat Washer
  • Allen Wrench
  • Male & Female Deutsch Connectors
Description
Factory Finish
Low Power, High Brightness
Application
Key Features:
  • 12 Volt & 24v Compatible
  • Stainless Steel Fittings
  • OSRAM GmbH Emitters
Specifications:
  • LED Power: 10 Watts
  • Colour Temperature: 5700K
  • Raw Lumens: 1,000Lm
  • Current Draw: 0.5a @ 13.8v
  • Beam: Flood Beam
  • Waterproof: IP67
  • Lens: Optical PC
  • Life Span: 50000+ Hours
  • Certificates: CE, RoHs & ECE
  • Weight: 0.3kg
What's Included:
  • 1 x 10W Mini LED Flush Mount
  • 2 x M6 Bolts
  • 2 x Nylock Nut
  • 2 x Flat Washer
  • Allen Wrench
STEDI LEDMINI-OSRM-10WFLUSH 10W Mini LED Flush Mount OSRAM Light | Frankies Auto Electrics & Car Audio