STEDI LEDMINI-OSRM-10W 10 Watt Mini V2 LED Flood Light
Product image 1
Proven to Be a Solid & Durable Upgrade for Your Vehicle!
Without a Shadow of A Doubt
Powerful Performance
Endless Application
Features:
  • Flood Optics for A Wide 40 Degree Spread Pattern
  • 12 Volt & 24v Compatible
  • Waterproof Male & Female Deutsch Connectors Included
  • Stainless Steel Fittings
  • IP67 - Protected Against Immersion up To 1m in Depth for No Longer than 30 Minutes at A Time
  • OSRAM GmbH Emitters
Specifications:
  • LED Power: 10 Watts
  • Operating Voltage: 12v & 24v Compatible
  • LED Chips: 5W x 2 Osram LED’s
  • Colour Temperature: 5700K
  • Raw Lumens: 1,000Lm
  • Current Draw: 0.5A @ 13.8V
  • Beam: Flood Beam
  • Waterproof: IP67
  • Dustproof & Anti-Vibration: Yes
  • Lens: Optical PC
  • Mounting Bracket: Stainless Steel
  • Housing Material: Cast Aluminum Housing
  • Life Span: 50,000+ Hours
  • Dimensions: (W) 77mm x (H) 48mm (D)55mm
  • Certificates: CE, RoHs & ECE
  • Weight: 0.3kg
What's Included:
  • 1 x 10W Mini V2 LED Flood Light
  • 2 x M6 Bolts
  • 1 x Nylock Nut + 1 x Standard Nut
  • 1 x Flat Washer + 1 x Lock Washer
  • Male & Female Deutsch Connectors
Description
Without a Shadow of A Doubt
Powerful Performance
Endless Application
Features:
  • 12 Volt & 24v Compatible
  • Stainless Steel Fittings
  • OSRAM GmbH Emitters
Specifications:
  • LED Power: 10 Watts
  • Colour Temperature: 5700K
  • Raw Lumens: 1,000Lm
  • Current Draw: 0.5A @ 13.8V
  • Beam: Flood Beam
  • Waterproof: IP67
  • Lens: Optical PC
  • Life Span: 50,000+ Hours
  • Certificates: CE, RoHs & ECE
  • Weight: 0.3kg
What's Included: