STEDI ST1012-20W 2 Pack 20 Watt LED Work Light Slim Black
Product image 1
Proven to Be A Solid & Durable Upgrade For Your Vehicle!
Packaged Performance
Low Power, High Brightness
STEDI ST1012-20W Work Lights
The STEDI ST1012-20W Work Lights are one of the most versatile work lights in our range. The low profile, low current draw, and smooth flood beam make this the ideal camp light, reverse light, or work light. Drawing only 0.9A each, our Slim Flood Lights manage to produce a perfect 1200 Lumens which is a testament to the quality of Osram LEDs in these units.
Specifications:
  • LED Power: 20W
  • Operating Voltage: 9 - 32V
  • LED Chips: 4 x OSRAM LED
  • Colour Temperature: 5700K
  • Tested Lumens: 1,200LM (Each)
  • Current Draw: 0.9A @ 13.5V (Each)
  • Beam: Flood Beam (45 Degrees)
  • IP Rating: IP67
  • Dustproof & Anti-Vibration: Yes
  • Lens: PMMA Lens
  • Mounting Bracket: 3 Series Stainless
  • Housing Material: Die Cast Alloy
  • Life Span: 50,000+ Hours
  • Weight: 0.45kg (Each)
What's Included:
  • 2 x 20W LED Work Light
  • Comprehensive Fasteners Kit
  • Male & Female Deutsch Connectors
Product Information
Shipping & Returns
Description
Packaged Performance
Low Power, High Brightness
STEDI ST1012-20W Work Lights
Specifications:
  • LED Power: 20W
  • Operating Voltage: 9 - 32V
  • LED Chips: 4 x OSRAM LED
  • Colour Temperature: 5700K
  • IP Rating: IP67
  • Lens: PMMA Lens
  • Life Span: 50,000+ Hours
  • Weight: 0.45kg (Each)
What's Included:
  • 2 x 20W LED Work Light