STEDI LEDMINI-10W-AMBER 10W Mini V2 LED Amber Flood Light (1500K)
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Product image 6
The Nitty Gritty.
Without a Shadow of A Doubt
Powerful Performance
Endless Application
Dimensions:
Key Features:
  • Flood Optics for a wide 40 degree spread pattern
  • 12 Volt and 24v Compatible
  • Waterproof Male & Female Deutsch connectors included
  • Stainless Steel Fittings
  • IP67 - Protected against immersion up to 1m in depth for no longer than 30 minutes at a time
  • OSRAM GmbH Emitters
  • Colour Temp 1500k
Specifications:
  • LED Power: 10 Watts
  • Operating Voltage: 12v & 24v Compatible
  • LED Chips: 5 W X 2 Osram LED’S
  • Colour Temperature: 1500 K
  • Raw Lumens: 1,000 Lm
  • Current Draw: 0.5 a @ 13.8 v
  • Beam: Flood Beam
  • Waterproof: IP67
  • Dustproof & Anti-Vibration: Yes
  • Lens: Optical PC
  • Mounting Bracket: Stainless Steel
  • Housing Material: Cast Aluminum Housing
  • Life Span: 50,000+ Hours
  • Dimensions: (w) 77mm X (h) 48mm (d)55mm
  • Certificates: CE, RO HS & ECE
  • Weight: 0.3kg
What's In The Box:
  • 1 x 10W Mini V2 (1500K) LED Flood Light
  • 2 x M6 Bolts
  • 1 x Nylock Nut + 1 x Standard Nut
  • 1 x Flat Washer + 1 x Lock Washer
  • Male & Female Deutsch Connectors
-65%
Description
The Nitty Gritty.
Without a Shadow of A Doubt
Powerful Performance
Endless Application
Dimensions:
Key Features:
  • 12 Volt and 24v Compatible
  • Stainless Steel Fittings
  • OSRAM GmbH Emitters
  • Colour Temp 1500k
Specifications:
  • LED Power: 10 Watts
  • Colour Temperature: 1500 K
  • Raw Lumens: 1,000 Lm
  • Current Draw: 0.5 a @ 13.8 v
  • Beam: Flood Beam
  • Waterproof: IP67
  • Lens: Optical PC
  • Life Span: 50,000+ Hours
  • Weight: 0.3kg
What's In The Box:
  • 2 x M6 Bolts
STEDI LEDMINI-10W-AMBER 10W Mini V2 LED Amber Flood Light (1500K) | Frankies Auto Electrics & Car Audio