STEDI LEDMINE-60W-YELLOW Shock 6 Mining Spec LED Flood Light - Yellow
Product image 1
Proven to Be a Solid & Durable Upgrade for Your Vehicle!
Shock & Vibration Testing
  • Testing Method 1:
    Vibration testing according to MIL-STD - 810G 514.6 - Run test for 4 hours vertically and 2 hours laterally at a frequency of 5 - 500Hz
  • Testing Method 2:
    • Housing Impact Test: Drop weight of mass 240g onto housing from a height of 1000mm
    • Lens Impact Test: Drop weight of mass 250g onto the lens from a height of 510mm
Endless Case Studies
At Your OEM or ODM Service
  • Optical Engineering
  • Electrical Engineering
  • Technical Drawings
Production Capabilities:
  • Printed Circuit Boards
  • Injection Molded Parts
  • Die Cast Parts
  • Extruded Parts
  • Rapid Prototypes
  • Wire Harnesses
  • Mass Production
Core Lighting Competencies:
  • Light Emitting Diodes (LED)
  • Reflector Optics
  • Lens Optics
Protected Against:
  • Reverse Polarity
  • Shockproof, Waterproof & UV Shielded
  • Voltage & Current Surge Protection
Features:
  • Dynamic Thermal Management Regulator | Designed to Operated 24 Hours a Day 7 Days per Week
  • Die-Cast Aluminium ADC12 Heat-Sink
  • Silicon Power Cable
  • Anodized Powder Coat | Abrasion Resistant
  • Lexan Poly-Carbonate Front Cover | Unbreakable
  • Environmentally Sealed Deutsch DT04-2 Connectors
  • Vibration & Shock Absorbing Bracketing
Specifications:
  • Power: 60 Watts
  • LED: 6 x 10w CREE XM-L2
  • Current Draw: 5.3A @ 12v, 2.3A @ 24v
  • Voltage: 9 - 36v
  • Lumen: 5,400LM
  • Ingress Protection: IP68
  • CCT: 5000K
  • Life Span: 50,000 hrs LM-80
  • Lens: LEXAN Optical PC
  • Weight: 2.070kg
  • Beam: 60A Flood
  • Peak Beam Distance: @ 1 Lux 132m
  • Certificates: CE, IP68, CISPR 25
  • Connector: Deutsch DT04-2P
What's Included:
  • 60W Mining Spec Flood Light
  • Stainless Steel U Bracket
  • Secondary Shock Dampening Mount
  • Mounting Pad
  • Stainlesss Steel Fasteners
Description
Shock & Vibration Testing
  • Testing Method 1:
  • Testing Method 2:
Endless Case Studies
At Your OEM or ODM Service
  • Optical Engineering
  • Electrical Engineering
  • Technical Drawings
Production Capabilities:
  • Printed Circuit Boards
  • Injection Molded Parts
  • Die Cast Parts
  • Extruded Parts
  • Rapid Prototypes
  • Wire Harnesses
  • Mass Production
Core Lighting Competencies:
  • Light Emitting Diodes (LED)
  • Reflector Optics
  • Lens Optics
Protected Against:
  • Reverse Polarity
Features:
  • Silicon Power Cable
Specifications:
  • Power: 60 Watts
  • LED: 6 x 10w CREE XM-L2
  • Voltage: 9 - 36v
  • Lumen: 5,400LM
  • Ingress Protection: IP68
  • CCT: 5000K
  • Life Span: 50,000 hrs LM-80
  • Lens: LEXAN Optical PC
  • Weight: 2.070kg
  • Beam: 60A Flood
  • Connector: Deutsch DT04-2P
What's Included:
  • 60W Mining Spec Flood Light