STEDI LEDMINE-150W Heavy Duty Mining & Industrial 150W LED Flood Light
Product image 1
Proven to Be a Solid & Durable Upgrade for Your Vehicle!
Built To Last
The 150W LED Flood Light has been designed in a bullet-proof fashion. It is for this reason that it has become the perfect lighting solution for heavy vehicle, mining, and industrial applications. The integrated vent expertly protects the Flood Light from any foreign liquids and particles, not to mention providing protection against full water immersion.
A Vibrance Like No Other
The in-built 30x 5w LEDs showcases a beautiful colour temperature of 6000K, not to mention a 1LX beam throw of 134m. Powerful and efficient, the 150W LED Flood Light, will shine with a formidable force.
The STEDI Way
The 150W LED Flood Light is yet another example of the design, innovation and performance that STEDI is known for.
Heavy Duty Mining & Industrial 150W LED Flood Light
The new STEDI Mine Spec range is specifically engineered for the heavy industrial market. Application for our 150W Heavy include Mobile light towers, Heavy Vehicle lighting, work shop lighting, Drill Rig lighting.
Material:
  • 6063 Extruded Aluminium CAE Optimized Heat-Sink
  • Ultra Efficient Reflectors Form Smooth Flood Beam Free of Artifacts
  • Unbreakable Lexan Polycarbonate PC Lens
  • 4.5mm thick Stainless Steel Bracket
  • Anodized polyester UV Stable Powder Coat
Protected Against:
  • Reverse Polarity
  • Shock-proof, IP68 Waterproof, & Dust Proof
  • RFI/EMC
  • Over & Under Voltage Protection
Features:
  • PWM Thermal Management Regulations
  • 50,000 Hours Operating Life
  • Gore-Tex Breather Vent
Specifications:
  • Power: 150W
  • LED: 30 x 5W LED
  • Current Draw: 10.4A @ 13.2v, 4.5A @ 24v
  • Voltage: 9 - 36v
  • Raw Lumens: 15,000Lm
  • Ingress Protection: IP68
  • Colour Temp: 6000K
  • Life Span: 50,00 Hours
  • Lens: Harden Optical PC
  • Weight: 5.350kg
  • Operating Temp: - 40 to +60 °C
  • Housing Material: Aluminium Alloy with Polyester UV Powder Coat
  • Dimensions Excluding Bracket: (W) 285mm x (D)130mm (H) 220mm
What's Included:
  • 1 x 150W Mine Spec Flood LED Light
Product Information
Shipping & Returns
Description
Built To Last
A Vibrance Like No Other
The STEDI Way
Material:
Protected Against:
  • Reverse Polarity
  • RFI/EMC
Features:
  • 50,000 Hours Operating Life
  • Gore-Tex Breather Vent
Specifications:
  • Power: 150W
  • LED: 30 x 5W LED
  • Voltage: 9 - 36v
  • Raw Lumens: 15,000Lm
  • Ingress Protection: IP68
  • Colour Temp: 6000K
  • Life Span: 50,00 Hours
  • Lens: Harden Optical PC
  • Weight: 5.350kg
What's Included:
STEDI LEDMINE-150W Heavy Duty Mining & Industrial 150W LED Flood Light | Frankies Auto Electrics & Car Audio