STEDI LEDHYPR-8-60W 8" 60W Hyper LED Flood Lights
Product image 1
Proven to Be a Solid & Durable Upgrade for Your Vehicle!
A Class of It’s Own
Since it’s introduction, the Hyper LED Flood Lights 8” 60W has become a sought-after lighting solution for heavy-duty applications, including camping, agriculture, and mining.
Turning Night Into Day
Unconditional Performance
Rain, hail, or shine; the Hyper LED Flood Lights 8” 60W is built to cop all the elements. If you require an exposed high-performing light with plenty of grunt, then the Hyper LED Flood Lights 8” 60W will surpass all expectations.
Features:
  • Hardened Steel U Bracket
  • 5 Watt CREE LED
  • Optical Hardened PC Lens
  • Environmentally Sealed Deutsch DT2 Connectors
  • 24 Month Warranty
Specifications:
  • Power: 60 Watts
  • LED Chip: 5W Watt High Intensity CREE
  • Current Draw: 3.8A @ 12v, 1.9A @ 24v
  • Voltage: 9 - 32v
  • Raw Lumens: 5,400LM
  • Ingress Protection: IP67
  • Colour Temp: 6000k
  • Life Span: 50,000 Hours
  • Lens: Harden Optical PC
  • Weight: 1.8kg
  • Operating Temp: - 40 to 155 C
  • Housing Material: Aluminium Alloy with Polyester UV Powder Coat
  • Dimensions Excluding Brackets: (W)185mmx(D)80mm(H)74mm
What's Included:
  • 1 x 8" 60W Hyper Flood LED Light
  • Male & Female Deutsch with Pigtail
  • 3 Series Stainless Nuts & Bolts
Description
A Class of It’s Own
Turning Night Into Day
Unconditional Performance
Features:
  • Hardened Steel U Bracket
  • 5 Watt CREE LED
  • Optical Hardened PC Lens
  • 24 Month Warranty
Specifications:
  • Power: 60 Watts
  • Voltage: 9 - 32v
  • Raw Lumens: 5,400LM
  • Ingress Protection: IP67
  • Colour Temp: 6000k
  • Life Span: 50,000 Hours
  • Lens: Harden Optical PC
  • Weight: 1.8kg
What's Included:
STEDI LEDHYPR-8-60W 8" 60W Hyper LED Flood Lights | Frankies Auto Electrics & Car Audio