STEDI LEDHYPR-14-120W 14" 120W Hyper LED Flood Lights
Product image 1
Proven to Be a Solid & Durable Upgrade for Your Vehicle!
A Class of It’s Own
Since it’s introduction, the Hyper LED Flood Lights 14” 120W has become a sought-after lighting solution for heavy-duty applications, including camping, agriculture, and mining.
Turning Night Into Day
Unconditional Performance
Rain, hail, or shine; the Hyper LED Flood Lights 14” 120W is built to cop all the elements. If you require an exposed high-performing light with plenty of grunt, then the Hyper LED Flood Lights 14” 120W will surpass all expectations.
Features:
  • Hardened Steel U Bracket
  • 5 Watt CREE LED
  • Optical Hardened PC Lens
  • Environmentally Sealed Deutsch DT2 Connectors
  • 24 Month Warranty
Specifications:
  • Power: 120 Watts
  • LED: Chip 5W Watt High Intensity CREE
  • Current Draw: 6.8A @ 13.8v, 2.9A @ 24v
  • Voltage: 9 - 32v
  • Raw Lumens: 10,800LM
  • Ingress Protection: IP67
  • Colour Temp: 6000k
  • Life Span: 50,000 Hours
  • Lens: Harden Optical PC
  • Weight: 2.4kg
  • Operating Temp: -40 -155 C
  • Housing Material: Aluminium Alloy with Polyester UV Powder Coat
  • Dimensions Excluding Bracket: (W) 340mm x (D)85mm (H) 76mm
What's Included:
  • 1 x 14" 120W Hyper Flood LED Light
  • Male & Female Deutsch with Pigtail
  • 3 Series Stainless Nuts & Bolts
Description
A Class of It’s Own
Turning Night Into Day
Unconditional Performance
Features:
  • Hardened Steel U Bracket
  • 5 Watt CREE LED
  • Optical Hardened PC Lens
  • 24 Month Warranty
Specifications:
  • Power: 120 Watts
  • Voltage: 9 - 32v
  • Raw Lumens: 10,800LM
  • Ingress Protection: IP67
  • Colour Temp: 6000k
  • Life Span: 50,000 Hours
  • Lens: Harden Optical PC
  • Weight: 2.4kg
  • Operating Temp: -40 -155 C
What's Included:
STEDI LEDHYPR-14-120W 14" 120W Hyper LED Flood Lights | Frankies Auto Electrics & Car Audio