Soundstream RFM700.1D Reference Micro 700W Class-D Digital Monoblock Amplifier
Product image 1
Legendary Reference Amplifiers Are Back in A Smaller Package & It's Better than Before!
Reference Series Single-Channel Amplifiers
Features:
  • Class-D Digital Monoblock Amplifier
  • Full MOSFET PWM Power Supply
  • SMD Technology on Double-Sided PCB
  • 8GA Power & 8GA Speaker Output Terminals
  • High & Low-Level Signal Inputs
  • Remote Mount Gain Control Included
  • Variable 35 - 250Hz 12dB Low Pass Filter
  • Variable 10 - 50Hz 12dB Subsonic Filter
  • Variable 0 - 12dB 45Hz Bass Boost
Specifications:
  • Power Rating:
    • 450W x 1 @ 4-Ohm
    • 700W x 1 @ 2-Ohm
  • Total Harmonic Distortion: 0.5%
  • Frequency Response: 20Khz - 150Khz
  • Signal-to-Noise Ratio: 70dB
  • Damping Factor: > 100
  • Input Sensitivity: 200mV - 6V
  • Dimensions: (L) 9" x (W) 4.75” x (H) 1.5″
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Features:
  • Full MOSFET PWM Power Supply
Specifications:
  • Power Rating:
    • 450W x 1 @ 4-Ohm
    • 700W x 1 @ 2-Ohm
  • Signal-to-Noise Ratio: 70dB
  • Damping Factor: > 100