Orion CO7001M2 Cobalt Series 700W Class A/B Monoblock Car Amplifier
Product image 1
Offers More Power, More Quality and a More Bang for Your Buck!
Orion 400W RMS cobalt series class A/B monoblock car amplifier.
Specifications:
  • RMS Power Rating: 4 ohms: 250 watts x 1 chan. / 2 ohms: 400 watts x 1 chan.
  • Max power output: 700 watts
  • MOSFET power supply
  • Wired bass remote control included
  • Tri-mode and bridgeable operation
  • LED power and protect indicators
  • Illuminated blue LED stripe design
  • Variable bass boost (0-18 dB)
  • Mono channel operation
  • 3-Way system protection circuitry (thermal, short circuit, and overload)
  • Heavy duty aluminum alloy convection heatsink
  • Input sensitivity (250mV-5V)
  • Variable low-pass filter (15-400 Hz, 12 dB/octave)
  • Subsonic filter (25 Hz)
  • CEA-2006 compliant amplifier
  • Frequency response: 20-30,000 Hz
  • Dimensions: 13-3/16"L x 7-1/2"W x 2"H
  • 8-gauge power and ground wiring is required for installation
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Specifications:
  • Max power output: 700 watts
  • MOSFET power supply
  • Mono channel operation
  • Input sensitivity (250mV-5V)
  • Subsonic filter (25 Hz)