Orion XTR1400.1D XTR Series 1400W RMS Class D Monoblock Amplifier
Product image 1
Designed to Be a True Worldwide Product!
Orion 1400W RMS XTR series class D monoblock amplifier.
Specifications:
  • RMS Power Rating:
    • 4 ohms: 550 watts x 1 chan.
    • 2 ohms: 900 watts x 1 chan.
    • 1 ohm: 1400 watts x 1 chan.
  • Pulse Width Modulated MOSFET power supply
  • Wired remote bass level control included
  • LED power (green) and protect (red) indicators
  • Variable Bass Boost (0 to +18 dB bass boost)
  • Soft start turn-on
  • Mono channel operation
  • Preamp RCA outputs to daisy chain multiple amps
  • 4-way protection circuitry (thermal, DC offset, overload, and speaker short protection)
  • Dual speaker terminals simplify the hookup of multiple speakers
  • Heavy-duty aluminum alloy heat-sink
  • Input sensitivity:
  • Level: 200mV-8V
  • Variable low-pass filter (15-250 Hz, 24 dB/octave)
  • Selectable subsonic filter (25 Hz, 12 dB)
  • CEA-2006 compliant amplifier
  • Dimensions: 11-1/2"W x 9-15/16"L x 2-1/2"H
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Specifications:
  • RMS Power Rating:
    • 4 ohms: 550 watts x 1 chan.
    • 2 ohms: 900 watts x 1 chan.
    • 1 ohm: 1400 watts x 1 chan.
  • Soft start turn-on
  • Mono channel operation
  • Input sensitivity:
  • Level: 200mV-8V