Soundstream MR1.2000D 2000W Rubicon Water-Resistant Subwoofer Amplifier
Product image 1
Experience Crystal Clear Sound, A Booming Bass, & Overall Efficiency While You're Out on the Water!
Rubicon Water-Resistant Subwoofer Amplifier
Features:
  • Pulse Width Modulated MOSFET Power Supply
  • Audiophile Grade IRTM Transistors
  • Military Grade SMT PCB
  • Wired Remote Bass Level Control Included
  • LED Power (Green) & Protect (Red) Indicators
  • Soft Start Turn-On
  • Mono Channel Operation
  • Speaker-Level (High-Level) Inputs
  • 3-Way Protection Circuitry (Thermal, Overload & Speaker Short Protection) Car Accessories
  • Heavy-Duty Aluminum Alloy Heat Sink For Extreme Heat Dissipation
Specifications:
  • Max Power: 2000W
  • RMS Power @ 4Ω: 400W x 1
  • RMS Power @ 2Ω: 600W x 1
  • RMS Power @ 1Ω: 1000W x 1
  • Remote Gain Control: Included
  • Low Pass Filter: 50Hz - 500Hz
  • High Pass Filter: N/A
  • Bass Boost: 0 - 12dB
  • Bass Boost Frequency: 45Hz
  • Subsonic Filter: 20Hz - 50Hz
  • Frequency Response: 20Hz - 22KHz
  • S/N: 104dB
  • Input Sensitivity: 200Mv - 6V
  • THD: <0.1%
  • Operation Voltage: 9V - 16V DC
  • Fuse Rating: 30A x 4
  • Dimensions: 254mm (L) x 210mm (W) x 70mm (H)
  • Weight: 3.00kg
Product Information
Shipping & Returns
Description
Features:
  • Military Grade SMT PCB
  • Soft Start Turn-On
  • Mono Channel Operation
Specifications:
  • Max Power: 2000W
  • RMS Power @ 4Ω: 400W x 1
  • RMS Power @ 2Ω: 600W x 1
  • RMS Power @ 1Ω: 1000W x 1
  • High Pass Filter: N/A
  • Bass Boost: 0 - 12dB
  • Bass Boost Frequency: 45Hz
  • Subsonic Filter: 20Hz - 50Hz
  • S/N: 104dB
  • THD: <0.1%
  • Fuse Rating: 30A x 4