Hertz HMS10SLD 10” 4 Ohm Marine Subwoofer With Sports Grille
Product image 1
Featuring Built-In LED's, Can Be Easily Removed to Be Painted with The Perfect Color for Your Vessel
500W Sport LED Subwoofer
Features:
  • Integrated RGB LED lighting to enhance your experience.
  • Long-throw 50mm 2” voice coil woofer engineered for infinite baffle application featuring polypropylene cone injected with UV inhibitors and co-molded Santoprene surround.
Specifications:
  • Size: 250mm (10”)
  • Power Handling:
    • Peak: 500W
    • Continuous: 250W
  • Impedance: 4Ω
  • Sensitivity dB SPL: 88
  • Voice Coil: 50mm (2”)
  • XMAX: 13.5mm
  • X-Mech: ±19mm (0.75”)
  • RE: 4.5 Ω
  • FS: 41 HZ
  • VAS: 37 L
  • QTS: 0.71
  • QES: 0.76
  • QMS: 11
Description
500W Sport LED Subwoofer
Features:
Specifications:
  • Size: 250mm (10”)
  • Power Handling:
    • Peak: 500W
    • Continuous: 250W
  • Impedance: 4Ω
  • Sensitivity dB SPL: 88
  • Voice Coil: 50mm (2”)
  • XMAX: 13.5mm
  • X-Mech: ±19mm (0.75”)
  • RE: 4.5 Ω