Fusion SG-SL10SPW - 10" 450 Watt Sports White Marine Subwoofer with LEDs
Product image 1
10" 450-Watt Sports White Marine Subwoofer with LEDs
Comprising of a 10” high tensile fiberglass-paper composite cone driver, that produces a massive 450 Watts peak power, the Signature Series subwoofer is finished with a stylish Sports Ice White grille, creating low frequency vibes that are easy on the ears and the eyes.
Features:
*Color determined on wiring polarity at installation.
Specifications:
  • Product Code SG-SL10SPW
  • Magnet Structure 68oz
  • RMS Power Rating (Watts) 250
  • Peak Power (Watts) 450
  • Efficiency (1W/1M) 88db
  • Frequency Response 30Hz-2KHz
  • Impedance 4 Ohms
  • Voice Coil Diameter 2.0”
  • LED Color Options White and Blue
  • Mounting Diameter 219.98mm (8-11/16”)
  • Mounting Depth 130mm (5-1/8”)
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Features:
Specifications:
  • Product Code SG-SL10SPW
  • Magnet Structure 68oz
  • RMS Power Rating (Watts) 250
  • Peak Power (Watts) 450
  • Efficiency (1W/1M) 88db
  • Frequency Response 30Hz-2KHz
  • Impedance 4 Ohms
  • Voice Coil Diameter 2.0”
Fusion SG-SL10SPW - 10" 450 Watt Sports White Marine Subwoofer with LEDs | Frankies Auto Electrics & Car Audio