Fusion XS-S10CWB XS Series 10" 600 Watt Classic Marine Subwoofer
Product image 1
Continuing to Set the Benchmark for Marine Audio Entertainment
Features:
  • Quality Audio Reproduction: Enjoy quality low frequency audio at any volume level.
  • IP65 Weatherproof
Specifications:
  • Subwoofer Size: 10"
  • Peak Power: 600 Watts
  • RMS Power Rating: 120 Watts
  • Efficiency (1W/1M): 87dB
  • Frequency Response: 30 Hz - 2 kHz
  • Nominal Impedance: 4 ohms
  • Recommended Amplifier Power (RMS): 40 - 300 W/Ch
  • Cone / Surround Material: Polypropylene with rubber surround
  • Mounting Diameter Clearance: 223mm (8-3/4")
  • Mounting Depth Clearance: 113mm (4-7/16")
  • Optimum Enclosure Volume (Sealed enclosure, fully filled with absorption material): 40 L
  • Operating Temperature Range: 0 to 50°C (32 to 122°F)
  • Storage Temperature Range: -20 to 70°C (-4 to 158°F)
  • Water and Dust Resistance (IPX rating): IP65
  • Warranty: 3 years
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Features:
  • IP65 Weatherproof
Specifications:
  • Subwoofer Size: 10"
  • Peak Power: 600 Watts
  • RMS Power Rating: 120 Watts
  • Efficiency (1W/1M): 87dB
  • Nominal Impedance: 4 ohms
  • Warranty: 3 years
Fusion XS-S10CWB XS Series 10" 600 Watt Classic Marine Subwoofer | Frankies Auto Electrics & Car Audio